-ada

Nie wyobrażam sobie w słowniku ortograficznym PWN wyrazów osiedlada czy pierogiada (vide Google), ale parafiada i alpiniada już są, a gitariada i lameriada zapewne będą, bo są w innych PWN-owskich źródłach. Nie wiem, co sądzić o gimnazjadzie i kabaretiadzie. Impreza miłośników gołębi może zostać nazwana gołębiadą – co wtedy? Jak odróżnić „wyrazy słownikowe” od przygodnych fajerwerków? I jak tę różnicę ująć formalniej?
Przyrostek -ada jest produktywny, więc nowe słowa tworzone za jego pomocą nie dziwią. To, które wyrazy zostaną włączone do słownika, zależy od jego objętości, przeznaczenia i oczywiście od samych wyrazów – ich rozpowszechnienia, częstości użycia i tego, jak długo utrzymują się w użyciu. Słowniki nowych wyrazów (np. tomy „Nowe słownictwo polskie…”, wydawane przez IJP PAN) są bardziej otwarte na nowości niż słowniki ogólnego przeznaczenia.
Mirosław Bańko, PWN