adres

Który zapis jest poprawny: ul. Piękna 6 a czy ul. Piękna 6 A?
Zdzisław Wojciechowski
Zasady pisowni nie nakazują wyboru jednej z tych wersji, możemy więc wybrać którąkolwiek, kierując się zwyczajem, logiką, czytelnością lub estetyką. Ponieważ litera jest tu podporządkowana cyfrze, myślę, że nie należy jej eksponować i że zapis małą literą jest właściwszy. Idąc dalej tokiem tego rozumowania, można by nawet pisać bez spacji, a więc ul. Piękna 6a. W wypadku numerów łamanych taki zapis byłby mniej czytelny, por. ul. Piękna 6/8a, ale za to wskazywałby jednoznacznie, że ukośna kreska oddziela dwa numery w numeracji domów, a nie numer domu od numeru mieszkania. Wszystko ma swoje wady i zalety.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski