adresy stron WWW w tekście

Kiedy stawiamy kropkę, a kiedy nie przy zapisywaniu adresów stron WWW:
— jeśli adres jest w środku zdania,
— jeśli adres jest na końcu całego tekstu,
— jeśli adres jest na końcu zdania, ale w środku zwartego tekstu (więc po adresie rozpoczyna się bezpośrednio nowe zdanie?
Kropki w adresach internetowych pełnią specjalną funkcję – oddzielają poszczególne składniki adresu. Jest to funkcja odmienna od tej, którą kropka ma w interpunkcji (można ją porównać do spacji w tekście). W związku z tym powinniśmy kropkę umieścić zawsze pomiędzy składnikami adresów, np. ww.pwn.pl, polszczyzna.pwn.pl (adresy takie można uznać za rodzaj nazw własnych, a więc nie należy modyfikować ich formy).
W związku z tym, jeśli adres jest w środku zdania, zapisujemy go tak, jak pokazują przykłady w powyższym zdaniu, tzn. traktujemy go jakby był jednym wyrazem. Po nim stawiamy spację lub znak interpunkcyjny.
Jeśli adres wystąpi na końcu zdania lub całego tekstu (nie ma tu żadnej różnicy, koniec tekstu to zakończenie ostatniego zdania w tekście), stawiamy po nim kropkę zamykającą zdanie, np. so.pwn.pl.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski