adwokat>, advocat czy advocaat?

adwokat>, advocat czy advocaat?
29.03.2006
Proszę o informację, która forma jest właściwa w odniesieniu do napoju alkoholowego: adwokat, advocat czy może advocaat?
W handlu można spotkać różne likiery jajeczne, jedne mają nazwę Advocat, inne Advocaat, a ponieważ są to nazwy handlowe, więc zmieniać ich dowolnie nie można. Mając na myśli porcję napoju o takiej nazwie, zapiszemy ją małą literą, np. „Kupiłem dwa advocaty”. Możemy też użyć spolszczonej nazwy adwokat, która odnosi się do całej rodziny likierów robionych z jajek, cukru i jakiegoś mocnego alkoholu, np. winiaku, a nie do konkretnej marki. Polska nazwa pochodzi z języka holenderskiego, gdzie słowo advocaat znaczy po prostu 'adwokat' i przypomina o czasach, gdy napój ten uważano za przysmak adwokatów. Istnieje podobny napój o nazwie ajerkoniak, ta z kolei pochodzi z języka niemieckiego.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!