afordancja

 
afordancja
19.01.2010
Czy istnieje i jak brzmi słownikowa definicja afordancji (ang. affordance)? Jedyna, jaką znalazłem, to definicja w Wikipedii, nie znalazłem jej w słownikach języka angielskiego. Jakie są jej polskie odpowiedniki? Słowo to używane jest m.in. do opisu obiektu / hiperłącza zakończonego znakiem zachęty (np. więcej «), lub znaku graficznego, ikony, przycisku, itp. Mówi się, że jest to forma afordująca lub forma, która aforduje – czy poprawnie? Termin używany jest też w innych dziedzinach.
— lumay
Słowniki ogólne nie wymieniają tego wyrazu, i słusznie, gdyż jest to termin naukowy. W związku z tym może mieć wiele znaczeń, bo choć jest zasadniczo terminem z zakresu psychologii, spotyka się go w różnych dziedzinach nauki i sztuki (zwłaszcza we wzornictwie przemysłowym). Najogólniej afordancję można zdefiniować jako ‘możliwości oddziaływania na obiekty’ (więcej informacji w Wikipedii), ale na użytek określonej dyscypliny, teorii czy nawet publikacji można tę definicję odpowiednio uformować (uwzględniając np. świadomość działania). Znane mi polskie odpowiedniki to przyzwolenia, udogodnienia i dostarczanty.
Rzeczownik affordance (nieznany ogólnym słownikom języka angielskiego) pochodzi od czasownika to afford, a więc można mówić o formach afordujących i formach, które afordują.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!