akcent

Czy nadal obowiązuje akcent proparoksytoniczny w 1. os. lm czasu przeszłego? Coraz częściej słyszy się akcentowanie paroksytoniczne – czy jest jescze błąd, czy już poprawna forma? A jak jest z innymi wyjątkami?
I jeszcze tylko jedno pytanie o akcent: E-poka czy e-POKA? Z góry dziękuję.
Nadal za lepszy uchodzi akcent [pi-SA-liśmy] niż [pisa-LI-śmy], podobnie lepiej akcentować [pi-SA-liście] niż [pisa-LI-ście]. Co do epoki, to Nowy słownik poprawnej polszczyzny przedkłada akcentowanie [e-PO-ka] nad [E-poka].
Mirosław Bańko