akcentowanie rzeczowników na -ika, -yka

Na którą sylabę przypada akcent w wyrazie motyka? Moja nauczycielka uważa, że na 3 od końca. Czy to prawda?
Wśród rzeczowników zakończonych na -ika, -yka akcent na trzeciej sylabie od końca mają rzeczowniki obcego pochodzenia, przede wszystkim nazwy dyscyplin naukowych: LOgika, mateMAtyka i in. Słowo motyka ma pochodzenie słowiańskie, dlatego akcentuje się w nim sylabę ty.
Mirosław Bańko