akcentowanie wyrazów na -ika, -yka

Dzień dobry!
Chciałam zapytać, na którą sylabę przypada w języku polskim akcent w wyrazach takich, jak: matematyka, fizyka, pedagogika, muzyka. Czy przypada on tak jak w większości wyrazów w standardowym języku ogólnopolskim na drugą sylabę od końca, czy nie?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!
W starannej wymowie, w oficjalnej wypowiedzi wymienione wyrazy należy akcentować na trzeciej sylabie od końca: matematyka, fizyka, pedagogika, muzyka. Wyróżniona akcentem sylaba formy mianownikowej jest akcentowana też w pozostałych przypadkach obu liczb z wyjątkiem narzędnika lm. (w wypadku wymienionych wyrazów mało używanego). W swobodnej wymowie rzeczowniki na -ika, -yka można akcentować na przedostatniej sylabie. WIęcej o tym – zob. hasło problemowe AKCENT w słownikach poprawnej polszczyzny PWN.
Mirosław Bańko, PWN