akcentowanie żeńskich nazwisk słowiańskich

Dzień dobry, jak należy akcentować żeńskie nazwiska słowiańskie, np. Myskina, Dementiewa, Szarapowa, Hantuchova?
Z góry dziękuję, pozdrawiam i gratuluję świetnego serwisu.
Zbyszek
Żeńskie nazwiska słowiańskie akcentuje się zwykle na trzecią sylabę od końca. Praktyka ta jest rozpowszechniona w języku mediów i stanowi sposób sygnalizowania obcości nazwisk. Zasada ta dotyczy tylko mianownika, w pozostałych przypadkach gramatycznych akcent pada na drugą sylabę od końca, jak w nazwiskach polskich.
Rozpowszechniony jest jednak również akcent na sylabę przedostatnią w formach mianownikowych, będący przejawem tendencji do usuwania wyjątków w akcentowaniu. Należy – moim zdaniem – uznać go za dopuszczalny wariant.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski