akceptowany i akceptowalny

Jak należy mówić: coś jest akceptowane czy coś jest akceptowalne?
Akceptowalne jest to, co daje się zaakceptować. Akceptowane jest zaś to, co ktoś akceptuje. Czasem akceptujemy rzeczy nieakceptowalne (np. skandaliczne warunki w miejscu pracy), bo musimy. Innym razem zaś nie akceptujemy czegoś, co jest akceptowalne, ponieważ mamy większe wymagania.
Mirosław Bańko, PWN