akredytacja

Dzień dobry.

Chodzi o słowo „akredytacja” i jego zastosowanie. Zauważyłem że jedna z grup samopomocowych organizując zloty lub warsztaty często używa tego słowa jako informację o konieczności wniesienia opłaty dla gości którzy będą na wydarzeniu tylko uczestnikami. Opłata ta jest de facto opłatą rejestracyjną lub/i organizacyjną, rodzajem biletu wstępu. I tu pojawia się moje pytanie: czy poprawnym jest użycie takiego sformułowania w powyższym kontekście? Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuje.

Opisana w pytaniu sytuacja związana jest z tzw. neosemantyzacją rzeczownika akredytacja pod wpływem angielszczyzny. Wyraz ten oznaczał dotąd w polszczyźnie ‘udzielenie dyplomacie lub dziennikarzowi uprawnień do pełnienia funkcji’. Obecnie rozszerza swoje znaczenie i bywa odnoszony do wszelkich okoliczności, w których osobie lub grupie osób nadawane są określone uprawnienia po wniesieniu stosownych opłat, por. np.

  • Aby uczestniczyć w Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, należy wybrać jedną z trzech rodzajów wejściówek: akredytacje, karnety i bilety. Akredytację może zakupić każdy. Jest to imienny identyfikator upoważniający do rezerwacji miejsc na seanse we wszystkich obiektach festiwalowych oraz uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących. Na Festiwalu obowiązują 3 rodzaje akredytacji – Obserwator, Branża oraz Media.

W wypadku akredytacji mamy do czynienia nie tylko z neosemantyzacją, lecz także z kalkowaniem całej struktury składniowo-frazeologicznej: (wy)kupić akredytację na coś (ang. buy an accreditation for), por. np.

  • Już od czwartku 7 lipca będzie można kupić akredytacje na 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  • To dobry czas, aby kupić akredytację na #EFNI2022 w niższej cenie.
  • Można już kupić akredytacje na Festiwal Transatlantyk.
  • Tym razem aż 450 osób zadeklarowało, że chce kupić akredytacje na cały przegląd.
  • Od dzisiaj możecie wykupić akredytację na Zakonki, czyli trzydniowy LARP odbywający się w Skarbimierzu.
  • Można również wykupić akredytację na pojedyncze dni w cenie 10 i 15 złotych.
  • W dziale „Akredytacja” pojawił się formularz zgłoszeniowy, dzięki któremu szybko i sprawnie można wykupić akredytację na konwent.
Adam Wolański