akwen

Szanowni Państwo,
Współpracująca z nami firma chce zmienić zamieszczoną na naszej stronie internetowej informację, mamy jednak wątpliwości co do poprawności jednego zdania. Dotychczas brzmiało ono: „Turnus w szkole windsurfingu w najlepszym akwenie szkoleniowym w Europie – w Zatoce Puckiej”. Firma chce zmienić je na: „Turnus w szkole windsurfingu na najlepszym akwenie szkoleniowym w Europie – na Zatoce Puckiej”. Która (jeśli w ogóle) wersja jest poprawna?
Akwen możemy pojmować bądź jako zbiornik, bądź jako teren (nawiasem mówiąc, słowo akwen właśnie na wzór rzeczownika teren zostało utworzone). W pierwszym wypadku eksponujemy takie cechy akwenu, jak jego wnętrze, głębokość, pojemność lub zawartość (np. wiercenia w akwenie Morza Śródziemnego). W drugim wypadku myślimy o powierzchni akwenu i tym, co się na niej dzieje (np. zawody na akwenie puckim). W przytoczonym przez Panią przykładzie właściwe byłoby użycie przyimka na.
Mirosław Bańko