akwen

W artykule, który czytam, autor pisze: „(…) w tym akwenie często operowały okręty indyjskiej marynarki wojennej”. Czy wyrazenie w tym akwenie jest poprawne? Wydaje mi sie, ze powinno się stosowac raczej formę na tym akwenie.
Bardzo proszę o pomoc.
Akwen to hybryda łacińskiego aqua 'woda' i polskiego teren. Pochodzenie tego wyrazu przemawia więc za połączeniem na akwenie i rzeczywiście konstrukcja ta ma liczebną przewagę nad połączeniem w akwenie. Przewaga nie jest jednak znaczna (mniej więcej dwukrotna), skąd może wynikać, że liczni użytkownicy słowa akwen nie kojarzą go ze słowem teren, lecz ze słowem zbiornik (wodny), por. w zbiorniku. Jakkolwiek jest, pierwszeństwo należy dać formie na akwenie jako częstszej. Mówimy zresztą – gdy chodzi o statki jeszcze pływające, a nie zatopione – na morzu, na jeziorze, na rzece, więc w przytoczonym przez Pana zdaniu forma na tym akwenie byłaby bardziej uzasadniona.
Mirosław Bańko, PWN