albo na początku zdania

Czy można zacząć zdanie od „albo”?

Tak, spójnik albo może wystąpić na początku wypowiedzenia. Dzieje się tak w szczególności, gdy występuje jako spójnik podwojony: albo – albo, por. np.

  • Albo przeżyje, albo umrze.
  • Albo ty, albo ja.

Jako spójnik albo może być też użyte na początku zdania ortograficznego, które stanowi rodzaj dopowiedzenia, por. np.

  • No, niestety. Będziesz mi musiał powiedzieć wszystko. Albo ja powiem ojcu, co robisz po szkole.

Na początku zdania może się również pojawić potoczny frazeologizm albo i lepiej (w zn. ‘a może więcej’), por. np.

  • W tej nowej robocie dostanie pewnie ze sześć tysi na rękę. Albo i lepiej!

Albo – jako partykuła nawiązująca i wzmacniająca pytanie lub wykrzyknienie – zawsze występuje na początku wypowiedzenia, por. np.

  • Albo on cokolwiek z tego rozumie?
  • Albo mi to źle tutaj!
Adam Wolański