ale i choć

Czy fragmenty zdania zaczynające się od ale, choć itp. powinny być „wyprzecinkowane” z obu stron (czyli potraktowane jak wtrącenie), czy przecinek wolno postawić tylko przed tymi wyrazami? Przykłady:
Mechanizm wyświetlania możliwych, ale chwilowo niedostępnych, opcji sprawdził się.
Mechanizm wyświetlania możliwych, ale chwilowo niedostępnych opcji sprawdził się.
Sequel okazał się godną, choć już odrobinę odmienną, kontynuacją.
Sequel okazał się godną, choć już odrobinę odmienną kontynuacją.
Jest różnica między ale i choć. Pierwszy z tych spójników jest zaliczany do współrzędnych, podobnie jak i czy lub, zatem zamykanie przecinkiem frazy wprowadzanej spójnikiem ale nie jest konieczne. Obecność przecinka, moim zdaniem, nie jest tu błędem, ale sugeruje podrzędność treści (jest znakiem tego, co się w zasadach interpunkcji określa jako wtrącenie).
Spójnik choć jest natomiast zaliczany do podrzędnych, zatem całostkę przezeń wprowadzaną wypada zamknąć przecinkiem. Zasada ujmowania w przecinki całostek podrzędnych dotyczy zarówno zdań, jak i fraz niezdaniowych, por. zasadę [362] (punkt b) w Wielkim słowniku ortograficznym PWN.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski