aleja i Aleje

Ponieważ nie jestem z Warszawy, mam dylemat: czy jest aleja Niepodległości (al. Niepodległości), czy Aleje Niepodległości (Al. Niepoległości)? I analogicznie: al. Solidarności czy Al. Solidarności? W różnych żródłach różnie jest stosowany zapis skrótów tej samej nazwy własnej – raz małą, raz wielką literą – dlatego trudno się zorientować, co jest co. Proszę o pomoc ekspertów.
Jest w Warszawie aleja Niepodległości i aleja Solidarności, więc zgodnie z zasadami ortografii obie nazwy powinny mieć małe a w słowie aleja – inaczej niż Aleje Jerozilimskie. Wiele osób pisze intuicyjnie Aleja Niepodległości, Aleja Solidarności, Aleja Róż – pewnie w przekonaniu, że aleja jest czymś ważniejszym niż ulica i że powinno to znaleźć odzwierciedlenie w ich pisowni.
Mirosław Bańko