aleksandryjczyk i Aleksandryjczyk

Szanowny Panie Ekspercie od Zawiłych Sprawach Językowych! Często spotykam się w literaturze katolickiej z nazywaniem znanych osób przydomkiem pochodzącym od miejsca urodzenia, np. o Tomaszu z Akwinu mówi się Akwinata, o Mikołaju z Kuzy – Kuzańczyk. Czy poprawne będzie więc nazywanie Orygenesa urodzonego w Aleksandrii Aleksandryjczykiem, mimo że zgodnie z regułą nazwy mieszkańców miast piszemy małą literą?
Proszę o wyjaśnienie.
Z poważaniem Aleksandra Kowal
Orygenesa z Aleksandrii można nazwać aleksandryjczykiem lub Aleksandryjczykiem, przy czym – jak wskazuje pisownia – pierwsze z określeń to nazwa mieszkańca, drugie jest przydomkiem (osobową nazwą własną). Oba wyrazy mają identyczną budowę i genezę, a różnią się znaczeniem. Wniosek stąd taki, że zapis podpowiada, jakie znaczenie przypisujemy wyrazowi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski