algorytm ElGamala

Dr Taher ElGamal jest twórcą kryptosystemu Elgamal. Czy jego nazwisko należy odmieniać? Czy poprawne jest algorytm ElGamal, czy raczej algorytm ElGamala?
Nazwiska męskie zakończone na spógłoskę odmieniamy, a więc powinno być algorytm ElGamala. Nie odmienione nazwisko w tym kontekście mogłoby wprowadzać w błąd, bo wskazywałoby, że jego posiadaczką jest kobieta.
Gdyby jednak ElGamal było nazwą algorytmu bądź kryptosystemu, wówczas w połączeniu z tymi wyrazami pozostawałoby nieodmienne, np. „Mówimy o kryptosystemie ElGamal”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski