alpaki z Andów

„Alpaki z chilijskich And (czy Andów)” jaki to przypadek? Jest to dopełniacz? Skąd? Z Andów? Dopełniacz dla „Tatr” brzmi „Tatr”. Ale czy w zdaniu „Alpaki z chilijskich And” potrzeba mi dopełniacza?

W podanym w pytaniu kontekście przyimek z wymaga rzeczownika w dopełniaczu, a nazwa własna geograficzna Andy wymaga w dopełniaczu końcówki -ów. Powiemy i napiszemy zatem: alpaki z chilijskich Andów.

Dopełniacz nazw geograficznych występujących tylko w liczbie mnogiej może mieć końcówkę zerową (czyli brak końcówki) lub też końcówkę -ów. Zasady stosowania tych końcówek nie są ściśle określone. Wiele nazw łańcuchów górskich przybiera końcówkę -ów, por. np. Andów, Kordylierów, Pirenejów, Sudetów. Jednakże równie duża liczba nazw ma dopełniacz bezkońcówkowy, por. Alp, Apenin, Pienin, Tatr. W kilku wypadkach występują obocznie obie końcówki, por. np. Bieszczady – Bieszczadów : Bieszczad.

Adam Wolański