android na planetoidzie

Jak prawidłowo akcentować wyrazy zakończone na -oid(a), takie jak android, planetoida, asteroida?
Wyrazy planetoida i asteroida akcentujemy, odpowiednio, na -to- i -ro-. Nie oznacza to jednak, że kładziemy akcent na trzeciej sylabie od końca. Wbrew temu, co mogłaby sugerować pisownia, wyrazy te wymawiamy czterosylabowo: [planetojda], [asterojda], zob. hasło planetoida w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN.
Android ma akcent na -ro-, a w dopełniaczu na -i-, czyli [androida] – inaczej niż [planetojda].
Mirosław Bańko, PWN