aninianin

Chciałabym dowiedzieć się, czy poprawne jest użycie formy narzędnika aninianinami, którą spotkałam w tytule czasopisma: „Między nami aninianinami” (chodzi tu, jak się domyślam, o mieszkańców Anina). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź pocztą elektroniczną.
Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
Na to pytanie odpowiadałem już pięć lat temu. Po konsultacji z mieszkanką Anina, skądinąd językoznawcą (językoznawczynią), napisałem wówczas: „Aninianie to czysta teoria – słowo dobre do zabawy, ale nie do praktycznego użytku. W praktyce mówi się mieszkańcy Anina. Oni sami zresztą uważają się za warszawiaków”.
Tymczasem w Internecie można znaleźć wypowiedzi innych mieszkańców Anina, w tym osób znanych publicznie, które bez wahania określają się jako aninianie. Zwrócił mi na to uwagę nasz poradniany ekspert, dr Artur Czesak – obecnie krakowianin, z urodzenia zaś konecczanin, bo urodzony w Końskich.
Odpowiadam zatem na nowo: tak, aninianie to forma nie tylko poprawnie zbudowana (w to nigdy nie wątpiłem), ale też faktycznie używana przez niektorych aninian. Tym zaś, którzy lubią „wierszyki łamiące języki” (by zacytować tytuł książki Małgorzaty Strzałkowskiej) proponuję w wolnej chwili dokończyć dystych: „Ani aninianianie, ani aninianki…”, tzn. dopisać brakujący wers do rymu (jedna z możliwości to: „nie lubią niani Ani ani niani Anki”).
Mirosław Bańko
    Życie dopisuje nowe treści do starych pytań. Niedawno natrafiłem na wiersz Tuwima, napisany na imieniny jego przyjaciela, karykaturzysty Jerzego Zaruby. Obaj panowie mieszkali w podwarszawskim Aninie, toteż nazwa ta jest motorem całego wiersza, obfiktującego w derywaty od niej lub wyrazy podobne dźwiękowo. Jeden z wersów brzmi jak tytuł wymienionego w pytaniu czasopisma (prawdopodobnie nawiązujący właśnie do wiersza Tuwima): „Między nami aninianinami\'\'. Końcowy wers, będący swego rodzaju podpisem, brzmi zaś: „Aninianim aninianinowi\'\'.
    Oczywiście poprawny gramatycznie narzędnik lm od aninianin brzmi aninianami. Tuwimowska forma aninianinami to licentia poetica.
    MB