aplikacja

Dzień dobry,
Pragnę zasięgnąć porady dotyczącej wyrazu aplikacja. Nie chodzi mi o element ozdobny ani o praktykę prawniczą, ale o podanie. W wielu miejscach przyjęło się, że aplikacja to po prostu podanie. „Prosimy o przysłanie aplikacji…”, „aplikacja złoszeniowa” to jedne z wielu przykładów stosowania wyrazu w nowym znaczeniu. Czy jednak takie użycie „aplikacji” jest dopuszczalne?
Inny słownik języka polskiego – być może nie on jeden – zanotował już to znaczenie. Choć byłem redaktorem naczelnym tego słownika i jego współautorem, sam wolę podanie od aplikacji. Słowo aplikacja, tak używane, wydaje mi się pretensjonalne. Rzetelność leksykograficzna kazała je jednak uwzględnić w słowniku.
Mirosław Bańko