aplikować

aplikować

13.05.2023
13.05.2023

Na stronach z ogłoszeniami o pracy powszechnie stosowany jest czasownik aplikować (np. w formie przycisków "aplikuj" czy "aplikuj teraz"). Czy zwrot aplikować na dane stanowisko można już traktować jako normę użytkową? Jeśli tak, to czy można połączyć "aplikować" z przyimkiem "z" (np. "Aplikuj z LinkedIn")? Bardzo dziękuję za pomoc.

Czasownik aplikować w ogólnym znaczeniu ‘składać wniosek skierowany do urzędu, instytucji lub osób na określonym stanowisku w celu uzyskania czegoś’ jest kodyfikowany przez współczesne słowniki. Należy do polszczyzny wspólnoodmianowej, a przez niektóre wydawnictwa leksykograficzne jest oznaczany kwalifikatorem książkowy. Tak więc połączenia typu: aplikować na jakieś stanowisko, aplikować na studia mogą być stosowane w komunikacji oficjalnej, dla której właściwa jest norma wzorcowa.

W wypadku omawianego tu znaczenia słowniki kodyfikują zasadniczo dwa schematy składniowe:

  1. ___ + aplikować + na co, por. np. mógł aplikować na trzy kierunki, aplikował na uczelnię;
  2. ___ + aplikować + o co, por. np. aplikowały o dotację.

Szybka kwerenda internetowa pokazuje, że w powszechnym użyciu jest jeszcze jeden schemat składniowy, który należałoby uznać za poprawny: ___ + aplikować + do czego, rzad. do kogo, por. np.

  • Adrianna Skwiercz aplikowała do nas na stanowisko asystentki, a finalnie została junior marketing specialist.
  • Aplikował do Mercedesa ze sfałszowanym świadectwem pracy.
  • Aplikowała do Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.
  • Jest niezwykle mało prawdopodobne, aby za jej kadencji rządowej Finlandia aplikowała do NATO.
  • Kandydat aplikował do pięciu różnych procesów rekrutacyjnych.
  • Karygodnym błędem jest to, iż kandydaci do pracy, aplikując do danej firmy, nic nie wiedzą o swoim potencjalnym pracodawcy.
  • Powiat Tomaszowski aplikował do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o przyznanie środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego.
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu kolejny raz aplikowała do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli.
  • Tym razem Bill zaskoczył wszystkich informacją, że aplikował do restauracji azjatyckiej w Atlancie.

Schemat składniowy: aplikować z czymś – np. aplikuj z LinkedIn czy aplikuj z GoldenLine – nie spełnia kryterium funkcjonalności środków językowych, ponieważ może wprowadzać odbiorcę w błąd. Nie chodzi bowiem o to, że ktoś wspólnie z serwisem LinkedIn czy GoldenLine aplikuje na jakieś stanowisko w określonej firmie, tylko robi to za pomocą narzędzi informatycznych oferowanych przez oba serwisy. Właściwsze byłoby w tym wypadku użycie przyimka przez, por. np. aplikuj przez stronę internetową, aplikuj przez Pracuj.pl, aplikuj przez WhatsApp.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego