arcydzięgiel

Jak prawidłowo powinno się odmieniać nazwę rośliny arcydzięgiel? Czy poprawnie jest arcydzięgla, czy arcydzięgiela? Bardzo proszę o odpowiedź.
Dużo częściej spotyka się formę arcydzięgla niż arcydzięgiela, częściej arcydzięglem niż arcydzięgielem, ogólnie biorąc – częściej -gl- niż -giel- (co nie dotyczy oczywiście formy arcydzięgiel jako takiej). W dopełniaczu liczby pojedynczej mamy ponadto oboczne końcówki: arcydzięgla, rzadziej arcydzięglu (ta druga forma to zwykle miejscownik, nie dopełniacz). Tak samo w dopełniaczu liczby mnogiej: arcydzięgli lub arcydzięglów. Oboczności związane z tematem fleksyjnym (-gl- lub -giel-) i z końcówką krzyżują się, co sprawia, że w dopełniaczu lp i lm mamy po cztery formy do wyboru. Słowniki nie w pełni zdają sprawę z tego bogactwa – dwa, do których zajrzałem, podają tylko trzy formy w dopełniaczu lp zamiast czterech. Inna rzecz, że trzy to może też za dużo i że powinno się popierać tu formy najczęstsze, to znaczy arcydzięgla i arcydzięgli.
Mirosław Bańko, PWN