arytmetyka i algebra

Pytanie trochę bardziej matematyczne, ale dotyczy znaczenia słów: jaka jest różnica między arytmetyką a algebrą?
Arytmetyka to, jak objaśnia Uniwersalny słownik języka polskiego PWN, nauka o liczbach i działaniach na nich wykonywanych. Algebra natomiast jest działem matematyki, który był początkowo teorią rozwiązywania równań, a obecnie zajmuje się także takimi abstrakcyjnymi tworami, jak grupy, pierścienie, ciała, struktury.
Zrozumienie tej różnicy stanie się jeszcze łatwiejsze, gdy uświadomimy sobie, że wyraz arytmetyka ma znaczenie wtórne: ‘obliczanie czegoś, np. szans, zysków, strat’, możemy więc mówić np. o arytmetyce wyborczej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski