ashwagandha

Szanowni Państwo,

prosiłabym o pomoc w odmianie wyrazu "ashwagandha", o ile to możliwe również w liczbie mnogiej.

Z góry dziękuję serdecznie.

  • M. ashwagandha, l.mn. ashwagandhy
  • D. ashwagandhy, l.mn. ashwagandh
  • C. ashwagandzie, l.mn. ashwagandhom
  • B. ashwagandhę, l.mn. ashwagandhy
  • N. ashwagandhą, l.mn. ashwagandhami
  • Ms. (o) ashwagandzie, l.mn. ashwagandhach

Formy liczby mnogiej to tzw. potencjalizmy. Omawiany tu wyraz – jako nazwa gatunku rośliny – występuje przede wszystkim w liczbie pojedynczej. Form liczby mnogiej można potencjalnie użyć w odniesieniu do poszczególnych egzemplarzy tejże rośliny, por. np. Sprowadził z Indii trzy ashwagandhy (= trzy półkrzewy ashwagandhy), albo – w odmianie potocznej języka – do produktów z niej wytworzonych, por. np. Każdego ranka brałem na czczo dwie ashwagandhy (= dwie kapsułki z ashwagandhą).

Adam Wolański