asystent przy katedrze

WSPP ocenia jako niepoprawną konstrukcję z przyimkiem przy dla określania części jakiejś całości. Czy ta reguła nie stosuje się do nazwy Rady Języka Polskiego, która oficjalnie brzmi: Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk?
Reguła, na którą się Pan powołuje, nie stosuje się do pełnej nazwy Rady Języka Polskiego, ponieważ RJP nie jest częścią Prezydium PAN. Regułę tę zilustrowano w WSPP dwoma przykładami, które rzeczywiście wymagają poprawki: „Wydział Biologii przy Uniwersytecie Łódzkim” i „Asystent przy instytucie chemii”. Ich poprawne wersje podane w słowniku to: „Wydział Biologii Uniwersytu Łódzkiego” i „Asystent w instytucie chemii”.
Mirosław Bańko, PWN