audyt certyfikacyjny

Szanowny panie doktorze!
Pracuję w firmie zajmującej się certyfikacją systemów jakości. Certyfikat jest przyznawany po przeprowadzeniu auditu – i tu mam wątpliwości – auditu certyfikującego czy certyfikacyjnego.
Różnica znaczeniowa między certyfikujący a certyfikacyjny jest niewielka, pierwszy wyraz pochodzi od czasownika certyfikować, drugi od rzeczownika certyfikacja.
Najprawdopodobniej chodzi o audyt, którego celem jest certyfikacja, tzn. przyznanie (lub uzyskanie) certyfikatu, toteż lepiej użyć formy audyt (nie audit) certyfikacyjny.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. W sprawie pisowni audyt, nie audit, zob. inne odpowiedzi w archiwum naszej poradni.
Red.