augustyński, augustiański

Dzień dobry!

Mam takie pytanie: jak będzie brzmiał przymiotnik od Augustyn (św. Augustyn z Hippony)? Od Augusta brzmi augustyński, czy więc tak samo, czy może augustiański (jak od augustianina)? Np. w zdaniu: „ Jan Kalwin był częścią długiej linii myślicieli, którzy oparli swoją doktrynę predestynacji na augustiańskiej interpretacji św. Pawła”.

Dziękuję i pozdrawiam całą Redakcję

Przymiotnikiem odnoszącym się do Augustyna z Hippony lub augustynizmu jest forma augustyński (od: augustynizm + -ski), por. np. kolokacje: mistycyzm augustyński, reguła augustyńska. Z kolei forma augustiański (od: augustianin + -ski) odnosi się do: a) augustianów lub augustianek, por. np. kolokacje: charyzmat, klasztor, kościół, nowicjat, postulat augustiański; lub b) okresu panowania cesarza Augusta, por. np. okres augustiański.

Adam Wolański