awans do mistrzostw czy na mistrzostwa?

Czy poprawne jest sformułowanie awans na mistrzostwa Europy? Nie mam wątpliwości, jeśli chodzi o wyrażenie awans do mistrzostw, ale ostatnio coraz częściej czytam, że jakaś drużyna wywalczyła sobie awans na Euro
Awans do mistrzostw występuje zdecydowanie częściej w tekstach niż awans na mistrzostwa, mamy zresztą awans do finału, nie na finał. Że konstrukcja z przyimkiem na w ogóle tu się pojawia, wynika chyba z oddziaływania słowa wyjazd, por. wyjazd na mistrzostwa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski