awansować

Szanowna Poradnio,
czy awansujemy kogoś na stopień (np. porucznika), czy do stopnia? A jeśli ktoś awansuje dzięki nam? Według przykładów podanych w ISJP można otrzymać awans na podporucznika i samemu awansować z prostego marynarza do stopnia porucznika.
Łączę wyrazy szacunku
B.B.
Można awansować kogoś na jakiś stopień i do jakiegoś stopnia (np. kapitana). NKJP pokazuje, że ta druga konstrukcja jest częstsza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski