awatar

Mam problem ze słowem awatar w znaczeniu 'wizerunek gracza w grze'. Czasem jest to animowana postać, a czasem statyczny obrazek, przedstawiający np. tylko samą głowę. Czy w odmianie przez przypadki należy to jakoś rozróżniać? Czy gdy awatar jest ruchomą postacią, to odmieniamy to słowo jak rzeczownik żywotny? A jeśli to tylko reprezentujący nas obrazeczek (typowy np. dla for internetowych, tu może być na nim cokolwiek), to odmiana będzie inna? Innymi słowy: czy w bierniku mamy awatara, czy awatar?
Awatar jest żywotny, więcej – osobowy. W bierniku lp ma więc formę awatara, w bierniku lm zaś awatarów. Rodzaj rzeczownika nie zmienia się w zależności od tego, czy na obrazku widać cały desygnat, czy tylko jego część, czy nawet wizerunek zastępczy.
Nawiasem mówiąc, dopełniacz lm od forum brzmi forów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski