awatar

Szanowni Państwo!
Chciałabym zapytać, jak poprawnie pisze się słowo avatar (w znaczeniu: mały obrazek umieszczany pod nazwą użytkownika na forach internetowych): przez v czy w?
Dziękuję i pozdrawiam
Joanna
Mały obrazek, o którym Pani pisze, to ikona. Awatar jest postacią występującą w wirtualnym świecie, przede wszystkim w grach komputerowych, czasem też w innych formach komunikacji internetowej. Ortografia zaś jest od dawna ustalona: piszemy awatar.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski