awifauna i ornitofauna

Czy awifauna jest synonimem ornitofauny? Tak wynika z encyklopedii PWN, jednak przyrostek awi- bardzo mocno kojarzy się z lataniem, stąd wątpliwości co do przynależności do awifauny nielatających ptaków (kiwi, strusie, pingwiny) i latających nieptaków (nietoperze, polatuchy, może nawet owady?).
Awifauna to (1) ogół ptaków (latających i nielatających) w szerokim znaczeniu (globalnym), (2) wszystkie ptaki występujące na określonym obszarze geograficznym stale lub okresowo (np. awifauna Polski, awifauna lęgowa, przelotna, zimowa) oraz (3) wszystkie ptaki w danej jednostce ekologicznej (biocenozie, ekosystemie, np. dąbrowie, ekosystemie wodnym). Nazwa pochodzi od łac. avis 'ptak' i Fauna 'rzymska bogini pól i lasów'. Ornitofauna jest formą oboczną awifauny, pochodzącą od gr. ornis 'ptak'. „Nieptaki”, jak stąd widać, nie mogą być zaliczane do awifauny ani ornitofauny.
Teresa Zioło-Skałecka, PWN