badania aprobacyjne?

Szanowny Panie,
W celu wydania aprobaty na stosowanie określonego produktu przeprowadzam badania właściwości tego produktu. Czy badania te można nazwać badaniami aprobacyjnymi, czy badaniami aprobatacyjnymi, czy też żadnego z tych słów nie można użyć?
Z uszanowaniem,
Stanisław Gorzkowski
Przymiotnik od aprobata brzmi aprobatywny, ale znaczy on tyle, co 'wyrażający zgodę' (np. aprobatywna wypowiedź). Gdy chodzi o badania – czyli czynności, które mają dopiero pomóc w podjęciu decyzji o ewentualnej aprobacie lub jej braku – użycie przymiotnika aprobatywny byłoby mylące. Z tego samego powodu nietrafny byłby wybór imiesłowu aprobujący od czasownika aprobować. Natomiast druga z przytoczonych przez Pana form, tzn. aprobatacyjny, jest utworzona niezgodnie z modelami słowotwórczymi polszczyzny.
Reasumując, radzę poszukać innej nazwy dla przeprowadzanych przez Pana badań. Wydaje mi się, że badania kwalifikacyjne byłyby właściwym określeniem.
Mirosław Bańko