bakterie

Dzień dobry!
Mam wątpliwości, jak odmieniać przez przypadki słowo salmonella i legionella i czy stosować wielką literę, jeżeli używa się tylko części nazwy łacińskiej. Proszę o wyjaśnienie, które wersje są poprawne:
  • Bakteria: Salmonella entertidis/Legionella pneumophilia, salmonella, Salmonella.
  • Pałeczka: Salmonelli, salmonelli.
  • Zakażenie: bakterią salmonellą/legionellą, bakteria salmonella/legionella, bakteria salmonelli/legionelli, salmonellą/legionellą.

Pozdrawiam
AK
Wielkiej litery trzeba użyć tylko w pełnej nazwie łacińskiej stosowanej w naukowej systematyce gatunków, należy więc pisać Salmonella entertidis, Legionella pneumophilia. Nie ma znaczenia, czy chodzi o bakterie, czy pałeczki (te wyrazy, jako pospolite, piszemy małymi literami).
Od tych nazw powstały skrócenia, np. salmonella, legionella, które również są wyrazami pospolitymi, a więc piszemy je literami małymi, np. zakażenie salmonellą albo zakażenie bakterią salmonelli. Odmieniamy je następująco: DCMs. salmonelli, legionelli, B. salmonellę, legionellę, N. salmonellą, legionellą.
Jan Grzenia