balon

Czy napiszemy w dopełniaczu balona czy balonu?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Beata Czuma
Dopełniacz brzmi w zasadzie balonu, biernik balon. Potocznie jednak używa się biernika balona (np. „Tato, kup mi balona”) i równokształtnego dopełniacza („Nie kupuj dziecku balona”). W zwrocie robić kogoś w balona (także robić z kogoś balona) występuje tylko biernik z końcówką -a.
Wybór między wymienionymi formami ma związek z rodzajem gramatycznym rzeczownika – męskorzeczowym lub męskozwierzęcym. Różnicę widać także w konteście, por. „Daj mi ten balon” i „Daj mi tego balona”.
Mirosław Bańko, PWN