baner

Dzień dobry!
Która forma dopełniacza l.p. jest poprawna: banera czy baneru? Prosiłabym o podpowiedż z uzasadnieniem.
Pozdrawiam
Urszula
Obie formy są poprawne. Nie ma tu czego uzasadniać, można tylko powiedzieć, że oboczność końcówek -a/-u charakteryzuje wiele rzeczowników męskich nieżywotnych. Inna rzecz, że nazwy przedmiotów zakończone w mianowniku na -er zwykle tworzą dopełniacz na -era, np. skanera, kochera, miksera, wyjątki są rzadkie, np. rewolweru. Słowo baner też stosuje się do tej tendencji, ponieważ w dopełniaczu dużo częściej przybiera formę banera niż baneru.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski