barley wine i wheat wine

Szanowni Państwo,

jak powinno się odmieniać przez przypadki nazwy takich stylów piwa jak barley wine czy wheat wine, zapisywanych również jako barleywine i heatwine? A może są one nieodmienne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Niezależnie od pisowni – rozdzielnej bądź łącznej – odmianie podlega tylko człon -wine. Zapis odmiany wygląda następująco: D. -wine’a, C. -wine’owi, B. -wine albo -wine’a, N. -wine’em, Ms. (o) -winie. Odmiana taka spotykana jest w uzusie, por. np.

  • Grzegorz Stachurski i jego gość przybliżą wam surowce potrzebne do uwarzenia barley wine’a.
  • Destruktora, czyli naszego barley wine’a, wlaliśmy do beczek po czerwonym winie.
  • W trakcie warzenia zabutelkowałem berlinera z marakują i wheat wine’a z płatkami.
  • Starzenie nie posłuży barley wine’owi.
  • Oczywiście barley wine barley wine’owi nie równy.
  • Hard Bride jest naprawdę dobrze ułożonym barley wine’em.
  • Udaliśmy się do Lasu Kabackiego, gdzie przy barley winie rozmawialiśmy o wszystkim, co istotne i nieistotne.
  • Jeszcze chcę spróbować sił w barley winie. Tylko chciałbym jakiś prosty przepis. Miałem plany na 100% Marris Otter, ale go nie mają teraz.
Adam Wolański