bazoodanowy

Witam i o radę prosze. Co sądzicie Państwo o takim złożeniu: „[aplikacje] bazodanowe"? Czy nie jest ono nieco sztuczne? A może w ogóle niepotrzebne? Zastanawiam się nad taką formą: „aplikacje baz danych”. Proszę o [pomoc] w prawidłowym stworzeniu tego określenia. Za pomoc z góry dziękuję
Marcin
Połowa z przykładów na słowo bazodanowy, którymi dysponujemy, to właśnie określenia rzeczownika aplikacja. Sam przymiotnik zbudowany jest według rzadkiego modelu słowotwórczego i może budzić wątpliwości normatywne. Nie jest też wcale krótszy od wyrażenia przyimkowego, od którego pochodzi, nie można więc powiedzieć, aby za jego użyciem przemawiała dążność do skrótu. Mimo to jego użycie jest całkowicie zgodne z uzusem środowiska, tzn. z językiem ludzi, którzy zajmują się zawodowo komputerami i programowaniem. W tej sytuacji wybór między aplikacjami bazodanowymi a aplikacjami baz danych zależeć może tylko od upodobań mówiącego.
Mirosław Bańko