bestseller

Dzień dobry, czy „bestseller” odnosi się tylko do książek lub płyt? Czy można też powiedzieć, że jakiś inny produkt jest „bestsellerem”, np. telewizor, lodówka, samochód itp.? Jeśli nie można użyć tego słowa w odniesieniu do innych produktów, to jakiego słowa należałoby użyć w takim kontekście?

Bestseller (także: bestseler) jest nadal definiowany przez najnowsze wydawnictwa leksykograficzne jako ‘książka, płyta, film lub tym podobne dzieło, które w określonym czasie cieszy się nadzwyczajnym powodzeniem, jest najchętniej kupowane, przynosi największe zyski, niezależnie od swych wartości artystycznych’. Oznacza to, że omawiany tu wyraz nie rozszerzył swego znaczenia w normie wzorcowej polszczyzny i winien być w tekstach pozostających w zgodzie z tą normą odnoszony wyłącznie do wytworów umysłu ludzkiego o charakterze artystycznym.

Omawiany tu rzeczownik użyty w odniesieniu do wytworów innych niż artystyczne jest oczywiście powszechnie stosowany w języku zawodowym (tzw. profesjolekcie) osób zajmujących się marketingiem i promocją, por. np.

  • Miedziana lampa Vertigo o średnicy 200 cm to prawdziwy bestseller wśród lamp wiszących.
  • Odżywka do rzęs Meghan Markle, której księżna zawdzięcza swoje długie, gęste i grube rzęsy, to prawdziwy bestseller.
  • Samsung Galaxy Z Flip 3 to prawdziwy bestseller.
  • Te słuchawki bezprzewodowe to prawdziwy bestseller, a ta oferta zwala z nóg!
  • To prawdziwy bestseller wśród suplementów redukujących tkankę tłuszczową.

Innym określeniem wyrobów przemysłowych, które w danym czasie sprzedają się w dużej liczbie egzemplarzy, jest – również stosowane w profesjolekcie specjalistów do spraw marketingu – wyrażenie hit sprzedażowy, por. np.

  • Ceramiczny komin systemowy Jawar z ceramiką izostatyczną i pustakiem z perlitu to hit sprzedażowy wśród kominów uniwersalnych.
  • Kremy BB to hit sprzedażowy na całym świecie.
  • Męska koszulka treningowa z kapturem w kolorze czarnym to hit sprzedażowy marki Olimp Sport Nutrition.
  • Nowe iPhone'y to hit sprzedażowy.
  • Turkusowa sofa czy fioletowy fotel to hit sprzedażowy ostatnich lat.
  • Welurowe kombinezony to hit sprzedażowy w tym tygodniu.

Oba określenia najlepiej sprzedających się wyrobów przemysłowych, tj. bestseller oraz hit sprzedażowy, mają bardzo wysoką frekwencję tekstową (choć ograniczoną do tekstów z gatunku „opis produktu”). Bierze się ona z tego, że opisują powodzenie komercyjne danego produktu w sposób skrótowy. Gdyby z nich zrezygnować, trzeba byłoby się posługiwać kilkuwyrazowymi peryfrazami. Wszystko to sprawia, że oba określenia należy uznać – na mocy kryterium frekwencyjnego oraz ekonomiczność środków językowych – za dopuszczalne w normie użytkowej polszczyzny ogólnej.

Adam Wolański