bezpośredni

Dzień dobry!

Jak to jest z tą "bezpośredniością"?

Czy nazywając „bezpośrednim” połączenie np. kolejowe z punktu A do B, można jednocześnie zatrzymywać pociąg na stacjach pomiędzy punktami A i B? Czy „bezpośredni” lot z Warszawy do Los Angeles może lądować jeszcze po drodze w Berlinie, następnie Amsterdamie, Dallas itd? Czy jeśli poproszę znajomego, aby pożyczone ode mnie pieniądze oddał mi „bezpośrednio”, to czy należy przez to rozumieć, że może on je przekazać swojej żonie, która następnie przekaże je mojej żonie, która to przekaże je mi?

Bardzo dziękuję,

Marcin Koniarski

Przymiotnik bezpośredni oznacza w polszczyźnie ogólnej ‘niemający ogniw pośrednich, dotyczący kogoś lub czegoś wprost’. Jeśli zatem pożyczam komuś pieniądze i proszę go, aby oddał mi je bezpośrednio, to odbiorca powinien wiedzieć, że pieniądze mają wrócić do moich rąk, bez niczyjego pośrednictwa.

W transporcie i logistyce termin połączenie bezpośrednie (ewentualnie: bezpośrednie połączenie komunikacyjne) oznacza ‘możliwość przejazdu z jednego miejsca do drugiego jednym środkiem lokomocji’. Bezpośredniość to zatem brak pośrednictwa innych środków transportu. Tym samym bezpośredni pociąg z Warszawy do Gdańska może się zatrzymać w Iławie.

Adam Wolański