biali czy Biali?

Skoro nazwy ras i ludów piszemy od wielkiej litery (Murzyni, Indianie, Mulaci, Pigmeje itp.), czy nie należałoby też pisać Biali zamiast biali? Skąd ta niekonsekwencja w słownikach ortograficznych?
Podzielam Pański niepokój, choć zamiast pisać Biali wielką literą, wolałbym raczej pisać mulaci – małą. Ogólnie biorąc, użycie wielkiej litery nie dziwi w nazwach etnicznych, mniej przekonujące natomiast jest w nazwach przedstawicieli ras ludzkich oraz mieszańców tych ras. Cokolwiek jednak o tym myślimy, powinniśmy stosować się do zasad ortografii. Par. [66] słownika ortograficznego PWN (dostępnego też na stronach WWW) nazwy ras każe pisać wielką literą, ale jednocześnie stwierdza, że „małymi literami (…) należy zapisywać rzeczowniki biały, czarny, żółty, czerwony, które potocznie oznaczają kolor skóry i odnoszą się do ludzi poszczególnych ras”.
Mirosław Bańko, PWN