biblijna Rama

Szanowni Państwo,

czy nazwę miejscowości biblijnej Rama powinno się odmieniać?

Łączę wyrazy szacunku

R.L.

Tak, należy odmieniać tę nazwę własną tak samo jak wyraz pospolity: D. Ramy, C., Ms. Ramie, B. Ramę, N. Ramą, por.

Dokładna lokalizacja Ramy jest niepewna.

Euzebiusz z Cezarei utożsamiał Ramę w Beniaminie z miejscem odpowiadającym dzisiejszemu Ar-Ram.

Asa zdobył Ramę, a materiały budowlane zgromadzone przez Baaszę wykorzystał do budowy pobliskich miast.

Po zburzeniu Jerozolimy w 607 r. p.n.e. w Ramie zebrano wziętych do niewoli Żydów przed odesłaniem ich do Babilonu.

„W Ramie słychać głos, lament i gorzki płacz; Rachela opłakuje swych synów. Nie daje się pocieszyć po swych synach, bo już ich nie ma” (Jer 31:15).

Adam Wolański