biblioteka

Jak akcentować słowo biblioteka: [biblioTEKA] czy [biBLIOteka]? A jeśli to drugie (bo tak akcentuje chyba większość wykształconych osób), to również [dysKOteka], [wideOteka] itp?
Sporo osób mówi [biBLIOteka], ale właściwie nie wiadomo dlaczego. „Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN” dopuszcza takie akcentowanie, ale zaleca zwyczajne, na przedostatnią sylabę: [biblioTEka]. Przy okazji zwróćmy uwagę, aby nie mówić [bibloTEka] – takie uproszczenie wymowy jest dość częste, ale źle widziane.
Czy mówić [dysKOteka], [wideOteka] itp.? Zdecydowanie nie, tak zresztą chyba nikt nie mówi. I to jest kolejny argument za tym, żeby słowo biblioteka akcentować na przedostatniej sylabie.
Mirosław Bańko