bidulek i bidulka

Dzień Dobry.
Chciałabym zapytać o słowo bidulek, bidulka. Co to słówko znaczy, co to jest za słowo? Mieszkam na Cyprze, zaczęłam używać tego słowa [w zwrotach] do mojego męża (Cypryjczyka), wydawało mi się, że to czułe określenie kogoś zmęczonego, smutnego itd. Mój mąż zapytał Polkę, koleżankę w pracy, co to słowo oznacza, i ona powiedziała, że takie słowo nie istnieje w języku polskim (???). Dlatego się zastanawiam, czy to słowo jest znane w całej Polsce.
Dziękuję i pozdrawiam
Kinga Dąbrowska
Bidulek możemy powiedzieć ze współczuciem lub politowaniem o mężczyźnie, bidulka – o kobiecie. Osoby te nie muszą być biedne w sensie materialnym, to raczej ich tymczasowe położenie budzi współczucie lub litość. Podobnie jak bida i bidny w opozycji do bieda i biedny, tak też bidulek i bidulka mają podłoże gwarowe. Są jednak rozpowszechnione w potocznej polszczyźnie, słownik Doroszewskiego notuje je bez kwalifikatora dialektalności.
Jako afektonimy, czyli „czułe słówka”, bidulek i bidulka nie funkcjonują zbyt często. Nie wystąpiły w ankietach, na których oparliśmy Czułe słówka. Słownik afektonimów (PWN, 2010) i w efekcie nie ma ich w tym słowniku. Nie występuje tam nawet biedactwo.
Nawiasem mówiąc, na Cyprze polskie litery są chyba znane. Dostawiłem ogonki, bo ładniej wygląda mój mąż niż moj maz. Bez polskich liter on rzeczywiście bidulek.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski