biznes i biznes-

W internecie często natrafiam na giełdy ofert biznesowych, czyli inaczej biznes ofert. Jak należy pisać:
- biznes oferta?
- biznesoferta?
- biznes-oferta?
Spotkałem się z każdym z tych zapisów…
Najlepiej oferta biznesowa, tak jak zupa pomidorowa. Formy biznes oferta i biznes-oferta są tak samo złe, jak pomidor zupa i pomidor-zupa. Jeśli już koniecznie trzeba używać podobnej konstrukcji, to należy ją pisać łącznie, traktując biznes- jako coś w rodzaju przedrostka: biznesplan, bizneswoman (tak w słowniku ortograficznym) i podobnie biznesoferta oraz… biznesoferma (tak chyba będzie się już niedługo nazywać kogoś, kto okazał się nieudacznikiem w biznesie).
Mirosław Bańko