blackberry czy Blackberry?

Wątpliwości budzi zaproponowana w poradni pisownia małą literą słowa blackberry, zwłaszcza że w notowanych przez WSO PWN innych nazwach własnych urządzeń elektronicznych (np. iPad, iPhone, iPod) wielka litera została zachowana.
Zastosowałem się do ogólnej reguły, która w WSO PWN ma numer [109] (20.10.1). Każe ona rozróżniać między Fiatem (marką, firmą) a fiatem (samochodem tej marki).
Nie wiadomo, co mieli na myśli redaktorzy WSO PWN, gdy zamieszczali w nim hasła iPad, iPhone, iPod – określoną rodzinę produktów czy egzemplarz. Trudno powiedzieć też, żeby „wielka litera została zachowana”, skoro słowa te mają – jak każdy widzi – małą literę na początku. W zasadzie nazwy własne powinny być pisane wielką literą, ale jeśli właściciel nazwy sam z tego rezygnuje i rejestruje ją w pisowni z małą literą na początku, to jego sprawa. Ogół piszących ma z tego korzyść, gdyż dylemat: „wielką literą czy małą literą?” dla nazw takich nie istnieje.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski