błędy mniejsze i większe

Pytanie brzmi: jak dzielimy błędy ortograficzne? Czy wszystkie są równe, czy istnieje podział na błędy I i II stopnia? Jeśli istnieje podział na błędy rażące (I stopnia) i inne, to proszę o ich konkretne wymienienie. W szkole niestety wszystko traktuje jako błąd: kropka czy przecinek jest tak samo oceniana jak źle napisane słowo, u zamiast ó itp.
Bardzo proszę o najprostszą odpowiedź, ewentualnie wskazanie źródła, na które się można powołać.
Z poważaniem,
Jerzy Wojciechowski
Podział błędów ortograficznych na błędy I i II stopnia jest – o ile mi wiadomo – powszechnie stosowany w nauczaniu, i to od dawna. Ustalenie, które z błędów są rażące, jest umowne. Zwykle za błędy I stopnia uznaje się błędy w zapisie uó, żrz, hch. Do tego dodaje się błędy: 1) w stosowaniu wielkich liter, 2) w zapisie partykuły nie z osobowymi formami czasownika, rzeczownikami i przymiotnikami, 3) w pisowni przyimków z rzeczownikami.
Spośród publikacji na ten temat największym uznaniem cieszy się Dydaktyka ortografii i interpunkcji prof. Edwarda Polańskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski