blokada czy blokowanie?

Szanowna Redakcjo,
czy wyrażenie blokada… przez w zdaniu „Ta czynność jest niedozwolona z powodu blokady użytkownika przez właściciela kanału” jest poprawne, czy należy raczej napisać z powodu zablokowania przez…?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i życzę Wesołych świąt.
Żaneta Barska
Sprawdziłem, co mówi NKJP w odpowiedzi na kwerendę ”blokada** przez” (dwie gwiazdki w wyszukiwarce PELCRA gwarantują uwzględnienie wszystkich form danego wyrazu). Jest tu kilka przykładów z osobowym sprawcą, które nie budzą moich wątpliwości, por. „(…) blokada przez Niemców kosztowała życie 800 000 mieszkańców (…)” (Dziennik Polski) lub „Wojskom sudańskim udało się też przełamać kilkuletnią blokadę przez partyzantów Dżuby – głównego miasta południa” (Gazeta Wyborcza). Jeśli uwzględnić wolne miejsce między słowem blokada a przyimkiem przez (np. blokada dróg przez ludność cywilną), przykładów jest więcej. Nie zmienia to jednak zasadniczo postaci rzeczy, gdyż blokowanie przez oraz blokowanie (…) przez są jeszcze liczniejsze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski